NAUKA LATANIA FREEFLY:

1.LATANIE W POZYCJI HEAD-UP:Proponujemy skoki solowe na początek.

1.1BALL POSITION – KULA – pierwszym krokiem do nauki freefly jest pozycja o nazwie „kula“. Jest ona niezbędna dla bezpieczeństwa i odzyskiwania stabilności, a ponadto pozwala przyzwyczaić się do większych prędkości, z jakimi będziecie latać. Jest również używana do przejścia z jednej pozycji do drugiej. Jest ważne aby czuć się biegle w tej pozycji zanim przejdziecie do kolejnej.

1.2HEAD UP – SIT – najłatwiejszym sposobem wyjścia z samolotu do pozycji siedzącej jest wyskoczenie na ogon eksponując plecy do relatywnego wiatru. W trakcie skoku najłatwiej przejść do pozycji „sit“ z pozycji „kula“ przez wciśnięcie złączonych nóg w strugi pod sobą,a następnie rozszerzenie ich z uwzględnieniem faktu umiejscowienia stóp na tej samej wysokości. Należy zwrócić uwagę na kąty w biodrach, między udami, oraz w kolanach. Optymalnie byłoby wszędzie uzyskać kąt 90 stopni lub więcej. Należy pamiętać o prostym kręgosłupie, który powienien lecieć prostopadle do ziemi,a także o nie pochylaniu i nie podnoszeniu głowy.W przypadku utraty pozycji lub obrotów początkujący powinien wrócić do pozycji „kuli“ i próbować od początku wchodzić do siedzącej. Najlepiej zaczynać od latania w pozycji wolniejszej,a następnie uczyć się wstawania oraz latania w pozycji stojącej. To pozwoli na kontrolę stabilności i prędkości latania w siedzącej. Najważniejszym zadaniem jest nauczenie się lotu w kontrolowanej, wertykalnej, stabilnej pozycji.

1.3ĆWICZENIA W POZYCJI HEAD-UP OPISANE W PUNKCIE4

  1. 2.LATANIE W TRACKU NA BRZUCHU I NA PLECACH:Trackowanie jest pozycją freeflyową,ale także bardzo istotną pozycją latania w przypadku innych dyscyplin spadochronowych, a jej pojęcie da Wam gwarancję bezpiecznej separacji po skoku np. RW.

2.1TRACK NA BRZUCHU - Przed rozpoczęciem nauki trackowania upewnij się w jakim kierunku wieje wiatr, jaki jest kurs zrzutu skoczków i spytaj się lokalnego instruktora w którym kierunku lecieć. Upewnij się również czy w tym samym wylocie nie ma innej grupy, która też trackuje,a jeżeli taka się znajdzie, ustal kierunek lotu przeciwny do w/w grupy. Najłatwiejszym sposobem wyjścia do tracka na brzuchu jest wyskoczenie twarzą w kierunku lotu samolotu pod kątem podobnym do relatywnego wiatru. Pozycja w jakiej należy lecieć w tracku powinna być jak najbardziej opływowa i symetryczna. Ręce wyprostowane przy ciele, nogi złączone   i wyprostowane, brak wygięcia, głowa naturalnie pionowo do kręgosłupa.Im bardziej efektywna sylwetka, tym szybszy track i tym większe opory powietrza próbujące zaburzyć aerodynamikę Twojego ciała. Przez cały czas lotu w tracku kontroluj kierunek w jakim lecisz i dystans jaki został pokonany. Jeżeli jest taka potrzeba otwórz wyżej. Jak poczujesz się komfortowo i biegle w trackowaniu na brzuchu możesz zacząć robić beczki. Aby zwolnić prędkość lotu do przodu w tracku rozkładamy ręce,a jeżeli jest taka potrzeba to również rozszerzamy nogi. Aby zejść w dół przy utrzymaniu stałej prędkości lotu do przodu zginamy nogi w kolanach. Możemy też zmienić kąt w stosunku do ziemi,ale to przyspiesza również naszą prędkość postępową. Manewry zmiany kierunku lotu oraz spływy na boki wywołujemy przez skręcanie się delikatne w biodrach.  

2.2TRACK NA PLECACH – do nauki latania w tracku na plecach potrzebna jest pomoc instruktora lub osoby, która jest biegła w lataniu na brzuchu i pomoże nam w utrzymaniu właściwego kierunku lotu lecąc nad nami. Zasady kształtu naszej sylwetki są analogiczne do trackowania na brzuchu z wyjątkiem tego,że lecimy plecami do ziemi. Należy pamiętać o wyprostowanym kręgosłupie oraz o nie spoglądaniu w dół ciała co może spowodować wygięcie w nieporządanym przeciwnym kierunku i zaburzenie stabilności lotu na plecach.

  1. 3.LATANIE W POZYCJI HEAD – DOWN:Możecie próbować latania w pozycji Head-down sami lub z instruktorem, ale niedopuszczalne jest uczenie się latania w w/w pozycji z drugim skoczkiem, np. lecącym w pozycji Head-up jako punktem odniesienia. W tym przypadku uczący się nie ma umiejętności uniknięcia zderzenia i może to spowodować kolizję przy dużej prędkości.


KOLIZJA W TRAKCIE TAKIEGO SKOKU MOŻE SPOWODOWAĆ ŚMIERĆ LUB KALECTWO DLA OBU SKOCZKÓW!


3.1HEAD DOWN – Najlepszym sposobem wyjścia do pozycji head down jest wyeksponowanie ciała na relatywny wiatr przy utrzymaniu pozycji wyprostowanej i symetrycznej. W trakcie lotu najłatwiej wejść w pozycję head down przez wykonanie połowy cartwheel-a i rozszerzenie nóg w momencie ustawienia ciała głową w dół. Można również przechodzić do head downu z pozycji tracka na plecach,a także z kuli. W trakcie nauki latania w pozycji head down powinniśmy utrzymywać ją przez około 4-5 sekund,a następnie wracać do znanej nam już pozycji sit. Przy próbach lotu wertykalnego głową w dół należy zawsze pamiętać o kącie ustawienia naszego ciała do ziemi aby uniknąć szybkiego i niekontrolowanego przemieszczania się po niebie w nieokreślonym kierunku. Sprawdź w którym kierunku lecisz między każdą próbą wejścia do head downu.

3.2ĆWICZENIA W POZYCJI HEAD-DOWN OPISANE W PUNKCIE 4.

  1. 4.ĆWICZENIA DO NAUKI POZYCJI HEAD-UP,                       TRACK I HEAD-DOWN:


WSZYSTKIE ĆWICZENIA OPISANE PONIŻEJ STANOWIĄ PROGRAM NAUKI LATANIA W POSZCZEGÓLNEJ POZYCJI I OPANOWANIE ICH BIEGŁEGO WYKONANIA POWINNO BYĆ WSKAZÓWKĄ DO PRZEJŚCIA DO KOLEJNEGO ETAPU SZKOLENIA.


4.1SEPARACJA – HEAD UP – Separacja w skoku w pozycji siedzącej powinna nastąpić przez przejście do pozycji na plecach,a następnie do tracka na plecach przy stałym kontakcie wzrokowym z innymi uczestnikami skoku.

4.2SEPARACJA – TRACK – Separacja w tracku polega na rozejściu na boki uczestników skoku od środka formacji, który wyznacza prowadzący grupę.

4.3SEPARACJA – HEAD DOWN – Separacja w skoku w pozycji głową w dół powinna składać się z dwóch elementów. W momencie usłyszenia sygnału do rozejścia wykonujemy obrót o 180 stopni odwracając się tyłem do środka formacji, cały czac lecąc wertykalnie,a następnie obieramy kierunek w którym planujemy się rozejść i przechodzimy do tracka na plecach lecąc w kierunku od formacji i kontrolując to czy przed nami nie ma innego uczestnika skoku.

4.4KOLEJNOŚĆ NAUKI ĆWICZEŃ:


1.PRZYSPIESZANIE / ZWALNIANIE – nauka kontroli poziomu w trakcie skoku. W każdej pozycji freeflyowej zwiększenie prędkości wiąże się ze zmniejszeniem oporów powietrza,a co się z tym wiąże zmianą powierzchni naszych kończyn wyeksponowanych do wiatru. Analogicznie jest ze zwalnianiem, aby zwolnić musimy powierzchnię zwiększać. Opanowanie tej umiejętności jest bardzo ważne do bezpiecznego latania na poziomie z innymi uczetnikami skoków.

2.OBROTY W OSI POZIOMEJ – nauka obrotów w osi poziomej polega na zmianie symetryczności ciała za pomocą, zmiany pozycji rąk lub nóg,w zależności od potrzeb i pozycji, w której lecimy.

3.DOCHODZENIE / ODLATYWANIE – nauka lotu do przodu i do tyłu jest bardzo ważna do kontroli odległości między lecącymi skoczkami. Zarówno w pozycji head up jak i head down naszym środkiem ciężkości jest nasz pępek i tam gdzie chcemy w danej chwili polecieć on powinien lecieć jako pierwszy. Aby wykonać lot do przodu lub do tyłu należy wypchnąć lub cofnąć biodra w kierunku, w którym planujemy się przemieścić. Należy pamiętać,żeby NIGDY nie celować w formację lub osobę do której planujemy dolecieć,a obok niej. To pozwoli nam szybciej i bez obaw o zderzenie dolecieć na miejsce. Kolejną rzeczą przy przemieszczaniu do przodu jest fakt, że przy efektywnym szybkim locie do przodu zwiększamy naszą powierzchnię, co może spowodować spowolnienie naszego lotu pionowego,więc należy wyczuć harmonię ułożenia naszego ciała aby polecieć szybko do przodu przy jednoczesnym pozostaniu na poziomie innych uczestników skoku.

4. OBROTY W OSI PIONOWEJ – SALTA – Do nauki salt należy pamiętać,że w trakcie salta należy przyjąć, poznaną już wcześniej pozycję kuli,a po jego wykonaniu rozłożyć kończyny i wrócić do stabilnej pozycji, w której chcemy lecieć po jego zrobieniu.

5.OBROTY W OSI PRZEZ RAMIĘ – CARTWHEEL – Tak jak salta służą nam do lepszego poczucia swobody w danej pozycji, tak cartwheel jest niezwykle ważnym manewrem, w którego trakcie mamy cały czas kontakt wzrokowy z naszym punktem odniesienia. Jest to obowiązkowy manewr do nauki w pozycji head up zanim zaczniemy naukę latania głową w dół.


6.GRIP / VRW / FREESTYLE / ATMONAUTI / ANGLE ETC. – to kolejne etapy nauki latania freefly...


PROGRAM POWSTAŁ W OPARCIU O ZASADY BEZPIECZEŃSTWA SZKÓŁ OLAVA ZIPSERA, BABYLONU I OGÓLNE ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA STREFACH CAŁEGO ŚWIATA  :-)

FLY FREE

GRU